A Magyar Munkaügyi Törvény szerint a terhes nők felmondási védelem alatt állnak. A határozatlan idejű munkaviszonyukat rendes felmondással nem lehet megszüntetni, ami kiterjed a szülési szabadságuk, és a gyed-gyes idejére is.
A munkaviszony azonban megszüntethető, a munkavállaló részéről rendes felmondással, vagy közös megegyezéssel. A határozott idejű munkaszerződés sajnos nem áll védelem alatt. Javaslom, hogy minél hamarabb tudassuk főnökünkkel a hírt.
Ennek több oka is van.
Egyrészről a bejelentésünk után azonnal járnak a kedvezmények.
Orvosi vizsgálatokra kötelesek elengedni. Munkakörülményeid módosítását kérheted, ha veszélyes vegyszerekkel, anyagokkal dolgozol, vagy a magzat egészségére káros munkakörben tevékenykedsz. Köteles a munkáltatód áthelyezni, egy egészségednek megfelelő munkakörben. Ha munkáltatód ezt nem tudja megtenni, akkor felmentést kérhetsz a munka alól.
Ha munkád feszített tempót követel, és nagyfokú stresszel jár, kérheted a heti munkaórád csökkenését, ami fizetés csökkenéssel nem járhat. Természetesen ezt szakorvosi véleménnyel kell alátámasztani.
Terhes kismamát nem lehet kötelezni éjszakai műszakra, túlórára, és készenléti műszakra sem.
A szülési szabadság 24 hét, amiből 4 hetet a szülést megelőzően egy hónappal veheted igénybe. Természetesen, ha veszélyeztetett terhes vagy, vagy állapotod nem engedi, meg hogy dolgozz, akkor orvosod táppénzes állományba vehet.
A másik ok, amiért javaslom a korai tájékoztatást, hogy munkáltatód időben tudjon gondoskodni helyettesítésedről. A szülés utáni munkába álláshoz még jól jöhet, ha most együttműködést, és segítséget mutatsz.
Fontos, hogy főnököddel közöld először a hírt, mert elég kellemetlen lenne számodra, ha egy pletykás kollégád megelőzne. A reggeli rosszullétek, és a hangulatingadozások miatt is jó ha az első trimeszterben már tudnak a terhességedről a kollégák, és a vezetőség. Javaslom minél hamarabb légy túl a bejelentésen, hogy kellemesebben, és stressz mentesebben vészeld át a terhességet a munkahelyeden.
|