A terhesség alatti legfontosabb ásványi anyagok:
Kalcium: A csontok- és a fogak fejlődésében, Izom összehúzódásban, a véralvadási faktorok aktivitásában, és a hormonok kiválasztásában játszik fontos szerepet.
Megtalálható: tejtermékekben.
Nátrium: Ez az ásványi anyag, általában nem igényel plusz bevitelt. A magyar lakosság túlnyomó többsége több sót fogyaszt, mint ami még egészséges lenne.
Magnézium: Az izomműködésben játszik fontos szerepet, beleértve a szívizmot is. Elősegíti az enzimtermelést is. Ha görcsöl a lábad, vagy keményedik a hasad, akkor ajánlatos a fogyasztása. Terhesség alatt amúgy is 50 % kell növelni a bevitelt. Segíti a felszívódását, a fehérje dús ételek fogyasztása.
Megtalálható: gabonafélékben, teljes kiőrlésű pékárukban, tökmag, búzapehely.
Vas: A terhesség második félidejében kap fontos szerepet. A vér oxigénszállításában vesz részt, és a vérképződést segíti elő. A kismamáknak kb. 1000 mg többletvasat kell fogyasztani. A magzat kb. 200 mg vasat von el a mamától. Felszívódását gátolja a koffein, ezért nem ajánlott a Cola, kávé, és nagy mennyiségben a csoki fogyasztása. Hiány esetén vérszegénység, és fejlődési rendellenesség léphet fel. Tüneti lehetnek a repedezett száraz bőr, töredezett haj, köröm.
Megtalálható: hús, tojássárgája, spenót, mogyoró.
Jód: A sejtek anyagcseréjét szabályozzák. A kismamáknál, akik kevesebbet fogyasztanak, a gyerekeiknek növekedési zavart, és szellemi visszamaradottságot okozhat. Jódozott só használatát javaslom.
Cink: Az immunrendszer és az idegrendszer működésénél elengedhetetlen a jelenléte a szervezetünkben. A szabadgyökök semlegesítésére szolgáló enzimek működésében is szerepet játszik. A cink hiánya íz- és szaglóérzés zavart, étvágytalanságot okoz.
Megtalálható: hús, máj, mogyoró, mandula, zabpehely.
|